DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 22.11.2010 20:51:29 

Vše co vás zajímá. No teda skoro vše

Počítače
Ninja!

                                                                             Chlazení    (vodní)                                           

součástky na stavbu vodního chlazení

 

Zde jsou komponenty ze kterých jsem vycházel:

 

Komponenta Koupeno Popis
Vodní blok procesor www.galaxi.cz Na galaxiho obchodu jsou staré fotky, ve skutečnosti jsou měděné součástky pochromované a vypadají profesionálně. Zpočátku mě překvapilo, že galaxi používá tak široké hadice. Nyní jsem tomu velmi rád. Voda lehce protéká a je jí hodně, takže výborně chladí. Blok na procesor je univerzální. 600,-
Spona na procesor www.galaxi.cz Spona se liší podle soketu. zde jsem měl trochu problém, neb jsem nespecifikoval že mám socket 939, takže musím čekat až dostanu správnou sponu. 150,-
Vodní blok GPU www.galaxi.cz Univerzální, měl by pasovat na všechny grafické karty. Cca před rokem jsem s tím měl problém na kartě která neměla vyvrtané otvory na připevnění chladiče. Zkoušel jsem přidělat provázkem, ale chcípla. 500,-
Vodní blok na chipset www.galaxi.cz Má smysl pouze pokud máte v motherboardu díry pro upevnění chladiče. Pro upevnění je třeba desku vymontovat. 400,-
Čerpadlo - EHEIM compact 1001220 www.hornbach.cz (akvaristika)  Čerpadlo má následující technické parametry:
  • Průtok 150-600litrů za hodinu
  • Spotřeba 11W
  • 3 letá záruka
  • Vytlačí vodu do výšky 1,3 metru (prakticky ověřeno, vyčerpá vodu cca 1,3 metru nad hladinu nádoby. Pozor, nezáleží přitom na tom kde a jak jsou hadice, PC apod. má význam pouze pokud chcete fontánku jako mám já.)

Čerpadlo je hodně předimenzované, mám omezený průtok na minimum. Navíc mezi minimem a maximem v průtoku není rozdíl.

Doma jsem zkoušel čerpadýlko s maličké vodní fontánky a dá se použít také.

Dle prodavače hornbachu je možno zakoupené čerpadlo bez problémů vyměnit řekněme do týdne, pokud bude zabaleno jako nové (což u toho není problém).

699,-
Hadice www.hornbach.cz PVC SCHLAUCH. Rozměry už bohužel nevím, jak budu v hornbachu zjistím. Obecně je třeba aby se silou daly nasadit na vodní bloky a také na čerpadlo. Na čerpadlo mi to sedlo přesně, případně je možno použít kousíček silnější/slabší hadice jako redukci (prakticky ověřeno). Tepelnou roztažnost se mi nepodařilo zjistit. Koupil jsem 7 metrů, což se ukázalo být cca o metr málo. Nicméně já mám PC od kočičího záchodu cca 3 metry. 147,-
Spojky www.hornbach.cz Spojky jsou výborná věc pokud plánujete dlouhé hadice a fontánku. Já je mám za PC, takže se dá od fontánky oddělit. Princip je jednoduchý navlečou se na hadici a zašroubují. Nejdou pak roztrhnout ani opravdu velkou silou. Já mám dva kusy á 77,-. 154,-
Pasta pod vodní bloky www.czechcomputer.cz Naprosto nezbytná věc. Zespoda se maže na odpovídajícího švába (procesor, chip grafické karty apod.), aby se teplo rovnoměrně přenášelo na vodní blok. Prakticky ověřeno že bez toho to nejde (zrušena druhá grafická karta). Já používám tu nejlevnější, nechce se mi jezdit pro lepší silikonovou. 52,-
Kočičí záchod www.hornbach.cz Kýbl, hrnec, vědro cokoliv do čeho vleze voda. Hladina by měla být aspoň nějaká vidět, aby se voda odpařovala. Já používám kočičí záchod, protože je to pro mě základ pro vodní fontánku. 100,-
Spony www.baumax.cz Spony jsou věc, která se v domácnosti vždycky hodí. Jsou to takové plastové bazmeky, které slouží k upevňování kabelů a znehybňování přítelkyň. Pokus se spojením dvou palců prokázal dokonalou odolnost a měl za důsledek týdenní nutnost vaření si.

Po nasunutí hadičky na vodní blok je tímto ještě upevním. Nevím jestli to k něčemu je, nicméně po utažení už hadičku z vodního bloku silou nevytrhnu.

50,-

 

Celkové náklady tedy zatím dosáhly 2.852,-. Některé věci se kupovat nemusí, nebo jsem koupil zbytečně předimenzované  (kratší hadice, drahé čerpadlo), dá se dostat na cca 2.500,-.

Postup montáže

montáž vodního chlazení PC - stůl Vypneme PC ze sítě a dáme ho někam na operační stůl. Připravíme si všechny věci které očekáváme, že bychom mohli potřebovat (kladiva, hasáky, skalpely ..).

Pošleme přítelkyni někam pryč (aby byla čerstvá na pozdější úklid).

můj casePC si před montáží pořádně prohlédněte. Vidíte ho naposledy funkční :-)

Vcelku vhodné je PC vysát. Pokud není nové tak bude všude spousta prachu.

po namontování vodního chlazení PC
montáž vodního chlazení PC - procesor  Nejprve doporučuji  vyměřit si délky hadiček a na vodní bloky nasadit hadičky. Hadičky musí být dokonale připevněny. Podle mě stačí nasadit, nicméně já jsem je ještě pro jistotu sponami dotáhnul.

Pozor pokud utahujete spony, ty vývody jsou našroubované a při utahování je můžete odtáhnout!

Můžete si samozřejmě vyzkoušet jak voda protéká.

Nezáleží na tom v jakém pořadí voda protéká! Snažit se, aby voda šla nejprve na procesor a pak na grafickou kartu je nesmysl. Voda protéká tak rychle, že se nestačí ani pořádně ohřát.

Montáž doporučuji začít vodním blokem na základní desku. Je bohužel nutno ji vymontovat aby se daly provléknout šrouby skrz ní (aspoň tedy u mého CASE).

Obecně při montáži každého vodního bloku je třeba nejprve sejmout původní chlazení. To je podle mého názoru nejobtížnější částí. Obvykle je chladič  připevněn dvěma trny, které se musí na druhé straně zmáčknout kleštěmi nebo pinzetu a protáhnout. U ATI karty tím trnem procházela tyčinka, kterou bylo třeba nejprve vytáhnout a šlo to extrémně špatně.

Spodní obrázek ukazuje jak jsem postupoval poprvé. Neměl jsem hadice nasazené, takže se mě tam pak blbě strkaly.

Po sundání původního chladiče je třeba potřít "pavouka" malinkou (opravdu malinkou) vrstvičkou teplovodivé pasty. Když pak na to plácnete vodní blok tak s tím malinko potočte, tím se to rozmatlá a  bude to v pohodě.

Připevnění samotného vodního bloku je vcelku triviální, i když se hodí ještě jedny ruce přítelkyně.

Vzhledem k tomu že se to přidělává šroubky, je třeba dotáhnout s citem a nepřehnat to. Je třeba aby chladič držel, ne více! Grafická karta má pak tendenci se mírně zkroutit. Pokud to není moc tak to nevadí, ale bude se Vám blbě montovat do PC. 

montáž vodního chlazení PC - grafická karta

detail vodního bloku grafické karty

montáž vodního chlazení PC - předchozí PC Jakmile je hotovo, hadice se vyvedou dozadu, rozměrově sedí přesně.

Nakonec je třeba rozumně uspořádat kabely a zajistit určitou cirkulaci vzduchu! VŠECHNY komponenty v PC maličko topí a teplota v case se nesmí vyšplhat vysoko!

Celková tichost PC pak záleží na zbývajících komponentách - HDD a především zdroji. To budou po namontování nejhlasitější součástky. Osobně jsem si koupil velmi kvalitní a tichý zdroj (i když málo tichý)

Výměník je jak jsem již psal kočičí záchod. Důvod je ten, že chci dát dovnitř fontánku a pak nějaké květiny (ty ale budou v samostatné vodě, úplně odděleny). Do vody je třeba přidat trochu jaru - viz bublinky na obrázku.

Zde hrozí jedno z největších nebezpečí na které jsem zatím přišel - je třeba aby se vtoková  hadice neuvolnila a nepadla ven. Je třeba ji nějak rozumě přichytit!

Ještě jedna věc týkající se hlučnosti. Pokud bude voda vtékat přímo, a nádobu umístíte na nějaký filc nebo na podlahu (aby se nepřenášely vibrace) hlučnost bude naprosto minimální. Tak minimální, že nejde ani v noci v naprostém tichu poznat zda běží, či ne.

montáž vodního chlazení PC - jak moc to teče

Následuje  galerie obrázků:

montáž vodního chlazení PC - pracoviště

Tak takto vypadá výsledek. Všimněte si jak daleko je kočičí záchod od PC.

rozebraný vodní blok

Detail vodního bloku. Všimněte si těsnění.

detail trnu chladiče grafické karty

Detail trnu kterými jsou obvykle přichyceny chladiče.

Je třeba zamáčknout, stlačit kleštěmi a protáhnout.

case po namontování vodního chlazení

Takto zatím vypadá výsledek. V rámci přestavby jsem i vymontoval přední display, abych na něho viděl (PC mám na zemi)

montáž vodního chlazení PC - case

Momentální stav. Nemám správnou sponu na procesor, takže ten ještě chlazen není.Všimněte si prohnuté grafické karty - trochu jsem to přehnal s dotahováním. Taky jsem se snažil kabely nějak rozumně sepnout aby nebránily průchodu vzduchu. Dole vnikl prostor, kam případně namontuji HDD s nějakým chladičem.

grafická karta před montáží vodního chlazení

Současná grafická karta před odmontováním chladiče.

PC zdroj v krabici

Zdroj je supersilent, ale stejně to není ono. Je hlasitější než boxovaný chladič athlonu a v současné době nejhlasitější součástka v PC (spolu s HDD)

detail vodních bloků

Opět detail vodních bloků.

montáž vodního chlazení PC - součástky

Základní materiál.

montáž vodního chlazení PC - vodní bloky

Zespoda jsou vodní bloky poměrně precizní.

montáž vodního chlazení PC - první PC

Takto vypadalo první vodní chlazení před přestěhováním kýble na stůl na původním PC. Nyní u mojí mámy.

montáž vodního chlazení PC - součástky na fontánku

Na kočičí záchod asi přijde fontánka s kuličkou, vlevo kytky, zasypáno bude akvaristickým štěrkem, slepeno silikonem...

No a nyní dosahované teploty (orientační, není tam ještě procesor):

CPU (boxovaný chladič) max 45
GPU max 30
CASE cca 38
HDD max 40